کدامین راه سوم ؟! راه سومی نیست.

 

کدامین راه سوم ؟! راه سومی نیست.

           

امروز عاشوراست ، اینجا کربلاست ، که :

" کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا " .

 

نمی بینید ؟! حسین را نمی بینید که با یاران اندکش در برابر سپاه ظلم وبیداد ایستاده است ؟! خوب بنگرید !!، اینجا همان صحراست و امروز همان روزاست.

نمی شنوید ؟! صدای یاری خواهی حسین را نمی شنوید که خسته از ظلم و بیعدالتی و فساد حکومت جور و خیانت و جهالت مردم ( من و شما ! ) فریاد " هل من ناصر ینصرنی ؟ " برآورده است.

چه می کنید؟! دو راه بیشتر پیش رو ندارید ، امروز یا باید حسینی بود و یا ... . راه سومی وجود ندارد .یا باید به حسینیان بپیوندید ، یا به یزیدیان . سکوت معنی ندارد ، کسی نمی تواند تماشاچی ماجرا باشد . اکنون دیگر سکوت و ناظر بر ماجرا بودن عین جنایت است و تصدیق آن .

 در این زمان و مکان قرار گرفتن تقدیر است و تقدیر را نیز گریزی نیست . یا باید عزت و شرف شهادت و کشته شدن در راه حق و عدل را برگزید ، یا ذلت زنده ماندن و سر در برابر ظلم و ظالم خم کردن را انتخاب کرد . یا باید سر بر سر نیزه و تن زیر سم اسبان داد ، یا سر حق و نور و عدالت را بر سنان کرد و بر بدن ایمان و عشق اسب دوانید . یا باید ناسزا و تمسخر و اهانت شنید، مضحکه و انگشت نما بین خاص وعام شد ولی از نور و حق دفاع کرد و یا ... .

انتخاب با شماست که حسین را تنها بگذارید و فریاد یاری خواهی و استغاثه او را نشنوید ، یا به یاریش بشتابید ، ندایش را لبیک گویید و عواقب آن را چه از دست دادن جان باشد ، چه مال و چه آبرو خالصانه و مشتاقانه بپذیرید.

ادعا نکنید که اگر در کربلا بودم چه می کردم ! ، هنوز هم فریاد هل من ناصر حسین به گوش می رسد ، اگر خوب گوش کنید. هنوز هم خیمه های حسین در آتش کینه و نفاق امویان می سوزد و سپاه سیاه  ظلم عربده کشان به غارت و توهین و آزار زنان و کودکان مشغول است ، اگر خوب بنگرید . اکنون چه می کنید ؟! تا کی سکوت ؟! هنوز هم سیل اهانت و دشنام و ناسزا و آوار تمسخر و مضحکه بر سر حسین و حسینیان می بارد ،

اگر خوب بیاندیشید و با دقت به اطراف خود بنگرید .

آری ، حسین هنوز در کربلاست ! و فریاد می کشد که آیا کسی نیست که او را یاری کند ؟ و ای وای بر ما ، وای بر ما که آنقدر سرگرم خود و دلمشغولی هایمان هستیم و آنچنان غرق در دنیای خود شده ایم که گوشهایمان دیگر اینگونه صداها را نمی شنود یا نشنیده می انگارد وچشمهایمان نیز . انگار تمام اعضاء و جوارحمان آنچنان عادت کرده اند که همه چیز را ببینند ، بشنوند ، حس کنند و ... بجز آن چیزهایی را که برایشان مسؤولیت می آورد.

آری ، نباید هم بشنویم : ندای هل من ناصر حسین را ، ناله ها و استغاثه اطفال و یتیمان را ، هلهله و عربده مستانه امویان و دشنام ها و تهمت های کوفیان و شامیان را . نباید هم ببینیم خیمه های سوخته را ، سرهای از بدن جدا شده و بر سنان آویخته را و هتک حرمت های بیشرمانه را . که اگر ببینیم و اگر بشنویم ، دیگر چگونه میتوان آسوده و بی تفاوت از کنار مسایل مختلف جامعه گذشت و احساس مسؤولیت نکرد ؟! دیگر چگونه می توان ظلم ها و تبعیض های موجود در جامعه را دید و فریاد برنیاورد ؟! و دیگر چگونه می توان در برابر تهمت ها ، تمسخرها و هتک حرمت ها خاموش نشست ، هیچ نگفت و تنها نظاره گر ماجرا بود ؟! 

پس نه می بینیم و نه می خواهیم ببینیم ، نه می شنویم و نه میخواهیم بشنویم ، چون به این زندگی بی دغدغه و بی دردسر دل خوش کرده ایم و نمیخواهیم آن را از دست دهیم ، حتی به بهای تنها ماندن و کشته شدن حسین و حسینیان زمان !!

دیگر نیازی نیست سکوت خود را توجیه کنیم . ای کاش فقط پیش وجدانمان شرمنده نباشیم . کاش خودمان را  گول نزنیم و فریب توجیه های به ظاهر منطقی خود را نخوریم . کاش خود را نفریبیم که صدای یاری خواهی حسین و استغاثه حسینیان زمان را نشنیدیم و هجوم دشنام ها ، تهدیدها و تمسخرها را ندیدیم .

کاش شرمنده و بازنده نهایی این میدان نباشیم و آنچنان به موضوع بیاندیشیم و رفتار و عملمان آنگونه باشد که حداقل وقتی آنها را به یاری می خوانیم  و در یک کلام ای کاش کوفی نباشیم !!

 

  نویسنده: یاسر ملکی(یکی از آدم های نیک روزگار)

/ 3 نظر / 22 بازدید
هیئت شاهزاده علی اصغر علیه السلام

یادتان باشد لباس مشکی ام را تا کنید گوشه ای از قبر من این جامه را هم جا کنید کاش من در شام تاسوعا بمیرم تا شما خرجی ام را نذر خرج ظهر عاشورا کنید هم کفن دارم و هم قومی که دفنم می کنند پس فقط هنگام دفنم یاد آن آقا کنید

شور حسين(عليه السلام)

سلام بر فاطميه فاطميون عزيز با طرح بانوي بي حرم بروز و منتظر حضور شما هستيم.. كد 8 لوگوي سه گوش اختصاصي فاطميه كد18 نوحه زيبا ويژه فاطميه حتما شركت كنيد تا به همگان نشان دهيم شهادت مادرمان زهرا(سلام الله عليها) هرگز افسانه نيست.. آدرس پايگاه: Shorehosein.blogfa.com