ولادت پیامبر اکرم(ص)وامام جعفر صادف(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا رسول الله(ص)
السلام علیک یا حسن مجتبی (ع)
السلام علیک یا جعفر صادق (ع)


سلام علیکم
مطالب زیر را از سایت صداوسیما برای شما انتخاب کرده ام:

میلاد پیامبر اکرم(ص)
آفتاب، روز جمعه 17 ربیع الاول سال 570 میلادی مدتی است دمیده و کم کم از پشت کوههای شرق مکه بالا آمده و بر خانه های سمت غربی شهر تابیده است... آمنه در بستر دراز کشیده بود. با ورود عبدالمطلب و برخی از پسران او که همراه پدر ، به دیدنش آمده بودند، می خواست برخیزد و در بستر بنشیند. عبدالمطلب با اشاره دست او را از این کار بازداشت و سپس پیش رفت و ولادت نوزاد را به او تبریک گفت.

آمنه با دیدن پدر و برادران شوهرش،‌ به یاد همسرش عبدالله افتاد، دلش فشرده شد و اشک در چشمانش حلقه بست، آهی کشید و در پاسخ تبریک پدر شوهر، لبخندی زد و تشکر کرد و به چهره کودک دلبندش که در کنار وی در خواب ناز فرو رفته بود،‌ نگریست .... کودک دستهای کوچک و زیبایش را مشت کرده و در کنار صورت ملیح وگرد خود نگهداشته بود. موهای تیره رنگش مثل یک دسته سنبل تازه رسته برق می زد.عبدالمطلب کنار او آمد و نشست. در چشمهای پدر بزرگ پیر، برق شادمانی دیده می شد. خم شد و در حالیکه
می کوشید بچه بیدار نشود، گونه های چون برگ گل او را بوسید. معلوم نبود کودک با کدام فرشته سخن می گفت زیرا همان طور که پلکهایش را بر هم فشرده و در خواب بود،‌ لبخند شیرینی بر لب داشت (.... هنگامی که از شیر گرفته شد خدا بزرگترین فرشته از فرشتگانش را شب و روز همنشین او فرمود تا راههای بزرگواری را پیمود و خویهای نیکوی جهان را فراهم نمود. نهج البلاغه/خطبه 192)ـ روز هفتم ولادت کودک، عبدالمطلب قوچی برای نوه عزیز خود «عقیقه» کرد و با آن میهمانی باشکوهی ترتیب داد که عموم سران قریش و خاندان بنی هاشم،‌ در آن شرکت داشتند پس از صرف ناهار، عبدالمطلب کودک را که در جامه سپیدی پوشانده بودند سر دست گرفت و به همگان نشان داد و گفت:

خدا را سپاس می گزارم که به ما فرزند عزیزی عطا فرمود؛ امروز صبح او را به خانه کعبه بودم و خدای را سپاس گفتم و نام او را «محمد» گذاشتم (مادر رسول خدا پیش از آن نام او را احمد گذارده بود (سیره جلسی/ ج 1/ ص 92 به بعد نقل از فروغ ابدیت/ تالیف آیه الله سبحانی).


امام صادق (ع)


زندگینامه

ـ امام جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی ابن ابی طالب (ع) که کنیة ایشان ابوعبدالله است.

امام ششم از ائمه اثنی عشر و یکی از معصومان چهارده گانه (ع) در نظر شیعة امامیه است.

دربارة تاریخ ولادت و وفات و عمر حضرت صادق (ع) شاید اصلح و اتقن روایات گفته شیخ مفید در ارشاد باشد: تولدآن حضرت در مدینه در سال 83 و وفات ایشان در شوال سال 148 هجری و مدفن ایشان در بقیع درکنار پدر و جد بزرگوارو عم بزرگش امام حسن (ع) می باشد. مادر آن حضرت ام فروه دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر بود. راویات و نصوصیکه دلالت بر امام آن حضرت دارد بسیار است. لقب آن حضرت صادق بود زیرا « هرگزجز سخن درست نفرمود»
رسول الله(ص)دربارة او خبر داد که« کلمة حق و پیک صادق است ».ـ او را فاضل و طاهر و صابر نیز می خواندند ولی اشهر القاب او که تاریخ ثبت کرده است همان صادق است. امام صادق (ع)حدود 12 سال درکنار جدش امام زین العابدین (ع) و 19 سال بعد از رحلت آن حضرت با پدرش امام محمد باقر (ع) بسر برد وبعد از پدر بزرگوارش مدت 34 سال بر مسند امامت مسلمانان متکی بود.
آن حضرت ده فرزند داشت به ترتیب ذیل:
1- اسماعیل 2- عبدالله 3- ام فروه که مادر ایشان فاطمه دختر حسین بن علی بن الحسین (ع) بود. 4- امام موسی بن جعفر کاظم (ع) 5 - اسحاق 6- محمد که مادرش کنیز (ام ولد) بود. 7- عباس 8- علی 9- اسماء 10- فاطمه (که از مادران مختلف بودند).اسماعیل بزرگترین اولاد حضرت صادق (ع) بود حضرت او را بسیار دوست داشت تا آنجا که بعضی گمان می بردند او پس از پدرش امام شیعیان خواهد بود. اما اسماعیل در زمان حیات پدر فوت کرد و مردم جنازة‌ او را از عریض(موضعی در مدینه) تا بقیع حمل کردند. پس از وفات حضرت صادق (ع) جمعی همچنان اسماعیل را امام دانستند و اسماعیلیه از همین گروه هستند.
http://sharemation.com/imamhassan/Movie1.swf


/ 3 نظر / 10 بازدید
علي

ميلاد پيامبر رحمت و رئيس مذهب جعفري را به همه تبريك عرض مي كنم در ضمن فلش با حالي بود خوشم امد

احمد

بسمه تعالي سلام من هم ميلاد پيامبر اكرمو امام صادق را تبريك مي گم حالا فلش كار خودته يا از جايي برداشتي

سينا

سالروز ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد ص و امام جعفر صادق ع بر شما مبارکباد. التماس دعا